Digitálne zrkadlo spoločnosti a jeho praskliny: sociálne siete a umelá inteligencia

Žiť v 21. storočí je úžasné a vzrušujúce, i keď niekedy strašidelné. Dokonca ako Európan mám to privilégium a dar, že mám viac možností, než niektorí moji rovesníci v Afrike, južnej Amerike, či Ázii.

Nie vždy si to tu na Slovensku vážime, máme tendenciu vidieť pohár poloprázdny, než poloplný.

Dvojsečná zbraň digitálneho priestoru sociálnych sietí

Momentálne všetci zažívame výraznú technologickú evolúciu a pokrok, ktorý umožňuje niečo, čo sa našim starým rodičom a prarodičom ani nesnívalo.

Napríklad sociálne siete a rýchlejší internet výrazne zmenili spôsob akým komunikujeme, vytvárame a udržujeme vzťahy a ako vnímame a interpretujeme realitu.

Napríklad nám umožnili sa kontaktovať s našimi blízkymi i známymi, ktorí žijú na vzdialených miestach. Moja mama sa teší, že môže s dcérou a vnukom pravidelne telefonovať a dokonca cez video-hovor! Spomínala mi ako sa trápila, keď sa ako mladá Češka a čerstvá mamička presťahovala na Slovensko a bola so svojou mamou v kontakte iba cez dopisy, alebo drahé telefonáty. Teraz si vo vysokom rozlíšení video-telefonuje s dcérou a vnukom, ktorí žijú v inom štáte. Krásny príklad toho ako technologický pokrok zbližuje a pomáha.

Avšak tak ako so všetkým, čo sa týka ľudí a ľudského správania, i v technologickej evolúcii môžeme nájsť odvrátenú temnú stránku. Sociálne siete priniesli aj veľa nenávisti, polarizácie spoločnosti, štiepenia vzťahov i „robenia politiky cez facebook“. Mnoho ľudí  si „ventiluje“ svoju frustráciu a hnev v komentároch, ktoré používajú ako hromozvod svojho vnútorného pnutia.

Digitálny priestor je zahltený nenávisťou a urážkami, pričom sa ľudia uzatvárajú do vlastných bublín: „lajkujú“ a sú zosieťovaní iba s ľuďmi, ktorí vidia svet podobne, takže sa navzájom často utvrdzujú i v rôznych skresleniach reality. Iný názor je instantne „fuj“ a daného oponenta treba uraziť, dehumanizovať, ponížiť a HLAVNE s ním nesúhlasiť… už sa nepočúvame, sme vo vlastných bublinách. Pozor, týka sa to aj ľudí, elektorátu, vládnej koalície i dnešnej opozície! Žiadna časť spoločnosti nie je bez viny.

Dobrodružstvá umelej inteligencie

Spolu s veľmi rýchlym internetom sme v posledných rokoch svedkami neuveriteľného pokroku v oblasti generatívnej umelej inteligencie. A v posledných mesiacoch dokonca pokroku pri vytváraní fotorealistických obrázkov (a videí) na nerozoznanie od skutočnosti.

V kreatívnom priemysle umožňujú rýchlu vizualizáciu konceptov a nápadov, čo môže urýchliť a zlacniť produkčný proces. Rôzne profesie si môžu výrazne zrýchliť a uľahčiť svoju prácu. Dokonca aj vzdelávanie môže byť pútavejšie, ak bude obohatené o výstižné vizualizácie.

Ide o revolučný spôsob, akým vytvárame a konzumujeme vizuálny obsah. Zároveň však treba vnímať, že sa otvorila Pandorina skrinka etických a spoločenských otázok.

Ako psychológ mám vážne obavy, že bežný človek „Jozef Mak, človek milión“ nemusí stíhať v adaptovaní sa na technologickú evolúciu. Respektíve, že psychologická a sociálna evolúcia nestíha za technologickou a kultúrnou (nové sociálne normy a očakávania).

Dám Vám príklad, ktorý mi ukázal kamarát Ľubomier. Nižšie prikladám 4 obrázky / fotky (autor Dallin Mackay). Ich spoločný menovateľ je ten, že nie sú skutočné. Sú vygenerované umelou inteligenciou. Donedávna umelá inteligencia zlyhávala napríklad v detailoch: vykrivených 6 prstov na jednej ruke, podivná mimika, prazvláštne detaily v pozadí, nekonzistentnosť a menšie deformácie. Ale dnešné najaktuálnejšie verzie AI sú už tak autentické, že bežný človek nemusí plnohodnotne rozlíšiť realitu od fikcie.

Prečo je dôležité sa nad tým zamýšľať?

Mnoho ľudí trávi na sociálnych sieťach niekoľko hodín denne. Zároveň mnoho ľudí je od podstaty veľmi dôverčivých a verí rôznym javom (veď v TV a na internete by ma predsa neklamali!).

Je len otázka času, kedy sa takto generované obrázky (a videá) zneužijú na modifikovanie postojov verejnej mienky v kontexte politiky, či už regionálnej, národnej,… alebo geopolitickej. Vitajte v ére fabrikovania reality. Už dnes sa dajú ľahko vytvoriť dramaticky pôsobiace obrázky / videá a cieliť ich na špecifické skupiny, aby sa vyhecovali emócie a následne sa modifikovalo správanie želaným smerom.

V kontexte politických kampaní predstavujú hyperrealistické AI obrázky výraznú hrozbu. Ľudia prirodzene preberajú správanie a názory, ktoré vidia okolo seba. Predstavte si situáciu, keď niekto vytvorí dokonalo vyzerajúcu fotografiu politického kandidáta v nepríjemnej kompromitujúcej situácii a vypustí ju do digitálneho sveta tesne pred voľbami. Kým sa podarí (ak sa vôbec podarí) dokázať, že ide o podvrh a klamstvo, môže byť príliš neskoro na zvrátenie škôd, keďže už dôjde k ovplyvneniu verejnej mienky.

Tak ako boli sociálne siete užitočné pre spojenie ľudí a nebezpečné pre vyplavenie nenávisti a nastolenia éry influencerov_politikov (čo osobne považujem za devolúciu a degradáciu správy vecí verejných), tak podobne aj umelá inteligencia môže popri svojej užitočnosti výrazne narušiť demokraciu, voľby a doterajšie spolužitie ľudí.

Prichádzame do obdobia veľkej neistoty, skepticizmu a pravdepodobne aj zvýšenej miere úzkostných porúch (čo je skutočne reálne a čo už nie je?). Mark Zuckerberg  (majiteľ Facebooku a Instagramu) plánuje, na svoje sociálne siete nasadiť postavy vygenerované umelou inteligenciou. Budú mať svoje vlastné profily, fotografie a budú môcť generovať a zdieľať obsah. Aby ste mohli lajkovať a konzumovať ešte viac obsahu.

Pripútajme sa, bude to divoké, ale ľudstvo je výnimočné v adaptácii. Zvládneme to.

Je nevyhnutné vyvíjať robustné systémy na detekciu AI-generovaného obsahu a implementovať štandardizované vodoznaky či metadáta označujúce pôvod obrazu / videa. Veľké korporácie budú zrejme proti (sťaží im to biznis), avšak mali by sme apelovať na politikov, aby sa namiesto primitívneho a úbohého hašterenia medzi sebou, zamerali na prípravu legislatívnych rámcov, ktoré ochránia bežných ľudí pred kolonizáciou psychiky. Či platíme dane hlavne preto, aby sa politickí_influenceri predvádzali na sociálnych sieťach? Slovensku by pomohlo, ak by sme zvýšili laťku našich nárokov na politikov…

Taktiež bude nevyhnutné kontinuálne vzdelávanie verejnosti. V 21. storočí je totiž kľúčová digitálna gramotnosť. Je potrebné vzdelávanie v oblasti kritického hodnotenia nielen textového a vizuálneho obsahu.

Každý z nás by mal na internete premýšľať kriticky a skepticky. Internetové vyhľadávače ako Google, Youtube, či sociálne siete ako Facebook a Instagram nie sú zadarmo. Platíte tým najcennejším čo máte: svojou pozornosťou, svojím časom. V skutočnosti ste produkt, ktorý je ponúkaný sponzorovanému obsahu / reklamám vo vyhľadávačoch a na sociálnych sieťach. Zamyslite sa nad tým: čokoľvek je „zadarmo“, tak ste v skutočnosti Vy ten produkt, ktorý je niekde niekomu ponúkaný / prezentovaný… #capitalism

Budúcnosť digitálnej reality bude závisieť od našej schopnosti vytvoriť efektívne technologické, vzdelávacie a právne mechanizmy na reguláciu tejto technológie. Len tak môžeme využiť jej potenciál bez toho, aby sme ohrozili základy informovanej a demokratickej spoločnosti. Je dôležité si uvedomiť, že ide hlavne o spoločenskú transformáciu, ktorá si vyžaduje našu kolektívnu pozornosť a zodpovedný prístup.

Ľudstvo si už prešlo a prechádza všeličím a vždy sme to nejako zvládli. To v čom vynikáme je naša miera adaptácie a schopnosti učiť sa.

Učme sa, vzdelávajme sa, podporujme sa, prosím. Je to jediná možnosť ako reštartovať Slovensko do 21. storočia.

Carter biden

Jimmy Carter bol charakterný človek, povedal o exprezidentovi na jeho pohrebe Biden

09.01.2025 19:14

Exprezident bude pochovaný po boku svojej manželky Rosalynn Carterovej, ktorú si vzal v roku 1946 a ktorá zomrela v novembri 2023.

Herbert Kick, Rakúsko, Slobodná strana Rakúska FPÖ

Rakúski ľudovci začnú koaličné rokovania s krajne pravicovými slobodnými

09.01.2025 18:57, aktualizované: 19:44

Dohodli sa na tom lídri oboch strán.

Pápež František

Svetová vojna sa stáva reálnou hrozbou, vyhlásil pápež

09.01.2025 17:43

Medzi momentmi, ktoré ukazujú na rozkoly v spoločnostiach, spomenul pápež aj vlaňajší atentát na premiéra Fica.

šimkovičová

Šimkovičová zrušila bezplatné vstupy do múzeí a galérií

09.01.2025 16:55, aktualizované: 17:23

Rezort argumentuje optimalizáciou nákladov.

mareklukacovic

"Byť zajtra lepší než dnes a dnes lepší než včera"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 679x
Priemerná čítanosť článkov: 679x

Autor blogu

Archív